Cybersecurity expert Janusch Skubatz, Chief Information Security Officer of the EOS Group, with brown hair and white shirt
  • Generative AI pruža velike mogućnosti.
  • EOS matična Otto Grupa razvila je siguran alat prilagođen potrebama kompanije.
  • Njegova upotreba također nudi prednosti u sektoru upravljanja potraživanjima obzirom na njegove posebno visoke standarde.
Bila je to neugodna vijest za menadžment grupe Samsung koja proizvodi elektronske uređaje. U proljeće 2023. na internetu su se iznenada pojavile bilješke sa internih sastanaka i podaci o radu proizvodnih pogona. Krivci nisu bili hakeri, već zaposlenici kompanije koji su koristili generativni AI. Jedan je zaposlenik, na primjer, upotrijebio ChatGPT kako bi svoje bilješke sa sastanka pretvorio u gotov dokument, ne shvatajući da besplatna verzija AI asistenta sprema sve informacije iz upita (prompta) svojih korisnika – i koristi ih za proširenje svog znanja.

Primjer koji pokazuje da generativna inteligencija nosi i rizike, kao što su nedovoljna svijest uposlenika o sigurnosnim jazovima, nedostatak smjernica iz kompanije ili nove prilike za hakerske napade. U globalnom istraživanju koje je provelo konsultantsko preduzeće McKinsey, 53% od svih učesnika koji su već radili sa generativnim AI-jem smatra da je kibernetička sigurnost najveći rizik nove tehnologije.

Evo koliko kompanija vidi kibernetičku sigurnost kao najveći problem:

ZumirajZumiraj
Graphic with the number 53 percent shows how many companies consider cyber security to be their biggest problem.
Izvor: McKinsey Globalna anketa o umjetnoj inteligenciji (AI-u), 2023., „Stanje umjetne inteligencije (AI-a) u 2023.: Godina proboja generativnog AI-a”

Pristup sigurnog rješenja za generativni AI

U isto vrijeme, generativni AI nudi kompanijama ogroman potencijal za povećanje njihove efikasnosti i inovativne snage. Otto Grupa je shodno tome tražila način da iskoristi mogućnosti koje nudi ova tehnologija – a da istovremeno ograniči njene rizike. Pod imenom ogGPT, matična kompanija EOS-a razvila je vlastitu generativnu umjetnu inteligenciju (generativni AI) za 26.000 uposlenika Grupe. „Željeli smo stvoriti rješenje koje je prilagođeno vlastitim potrebama naše Grupe, s fokusom na sigurnost i zaštitu podataka”, kaže Anja Körber, voditeljica Odjela za umjetnu inteligenciju i automatizaciju pri IT-u Otto Grupe. Poslovna verzija Chat GPT-a za koju se plaća naknada nije dolazila u obzir – iako ovaj AI asistent ne pohranjuje informacije iz upita (prompta). „Serveri se nalaze u SAD-u”, kaže Anja. „To znači da bi u slučaju sumnje, lokalni uposlenici, na primjer iz odjela podrške, imali pristup podacima. A evropski standardi poput GDPR-a ne vrijede u SAD-u.”

Samo ovoliko kompanija ima smjernice o korištenju AI-a:

ZumirajZumiraj
Graphic with 21 percent shows how many companies have an AI policy.
Izvor: McKinsey Globalna anketa o umjetnoj inteligenciji (AI-u), 2023., „Stanje umjetne inteligencije (AI-a) u 2023.: Godina proboja generativnog AI-”a
Istraživanje konsultantske kompanije McKinsey također jasno pokazuje da postoji jaz što se tiče smjernica. Grupa Otto se već pozabavila ovim problemom, također u ime svojih podružnica. Tokom perioda od dva mjeseca, uposlenici Otto Grupe ne samo da su razvili samo smjernice za AI (umjetnu inteligenciju), već i pojedinačne sastavne dijelove za ogGPT u raznim projektima i hackathonima. To je rezultiralo osnovnim okvirom koji ažurira svoje znanje – uključujući podatke s interneta – ali je i dalje siguran, objašnjava Anja: „ogGPT zaboravlja upite (promptove). Imamo potpunu kontrolu nad podacima.”

Međutim, jedinstvena prodajna tačka ogGPT-a nije samo sigurnost. „Željeli smo funkcije koje odgovaraju našim zahtjevima”, kaže Anja. Na primjer, AI asistent može sažeti sadržaj dugog niza e-mail poruka iz jedne prepiske (thread). ogGPT se također već koristi za pisanje biltena (newslettera): dok su čitaoci newslettera prije imali samo naslove koji su povezivali na dalji sadržaj, sada mogu pronaći kompaktne sažetke sadržaja. Značajno poboljšanje koje bi oduzimalo previše vremena da se obavlja ručno.
Portrait of the female expert Anja Körber, Head of Artificial Intelligence & Automation in the Otto Group, with a braid and blazer.

Željeli smo stvoriti rješenje koje je prilagođeno vlastitim potrebama naše Grupe s fokusom na sigurnost i zaštitu podataka

Anja Körber
Voditeljica Odjela za umjetnu inteligenciju i automatizaciju
Osim toga, interno rješenje smanjuje strah od kontakta među uposlenicima kojima bi integracija generativnog AI-a u svakodnevni rad trebala postati dio svakodnevice. „Zahvaljujući internom rješenju, izgradili smo interni tim stručnjaka i stvorili vlastitu zajednicu. Iznad svega, zajednica mnogim uposlenicima pruža ugodan osjećaj: ako ne mogu pronaći rješenje, mogu pitati svoje kolege”.

Interni generativni AI također je koristan za Ottovu podružnicu EOS, kaže Janusch Skubatz, glavni službenik za informatičku sigurnost EOS Grupe. Početni interni projekti već su u toku. „Mislim da ćemo također koristiti ogGPT u budućnosti,” kaže on, „ali prepreke zaštite podataka u upravljanju potraživanjima posebno su velike. Na primjer, kad dobijemo nenaplative kredite, dobijamo pristup podacima koji su posebno vrijedni zaštite.” Zbog toga EOS podliježe dalekosežnijim pravilima nego druge kompanije, a često i ugovornim zahtjevima partnera, kaže Janusch: „Shodno tome moramo pažljivo ispitati treba li tehnologija zadovoljiti dalje zahtjeve.”
Cybersecurity expert Janusch Skubatz, Chief Information Security Officer of the EOS Group, with brown hair and white shirt

Upiti (promptovi) na internetu ne bi trebali sadržavati poslovne informacije koje nisu namijenjene vanjskom svijetu.

Janusch Skubatz
Glavni službenik za informatičku sigurnost EOS Grupe
Sve dok kompanije ne mogu koristiti sigurnu internu verziju generativnog AI-a, Janusch savjetuje korisnicima u svim industrijama da se pridržavaju osnovnih pravila. EOS i Otto Grupa u cjelini već imaju politiku AI-a koja se odnosi na sve uposlenike.

Odlomak iz smjernica za AI (umjetnu inteligenciju) EOS Grupe

  • Postupaj odgovorno!Unosite podatke u javne AI sisteme samo ako bi bilo savršeno prikladno objaviti te podatke na web stranici kompanije.
  • Budi oprezan! Odgovori generirani umjetnom inteligencijom mogu biti pristrani, netačni ili neprikladni. Uvijek provjerite rezultate koje generiraju AI alati.
  • Dobro gledaj! Nikada ne dajite svoje podatke za prijavu (korisničko ime, lozinku) AI alatima i uvijek pazite na metode krađe identiteta.
  • Zatraži podršku: Ako niste sigurni smijete li koristiti određene podatke ili koji je AI alat siguran, pitajte lokalnog službenika za informatičku sigurnost.
No, Janusch smatra da je najpresudniji faktor redovna interakcija sa generativnim AI-em. „Iskustvo je preduslov za razvoj osjećaja za tehnologiju i kvalitet rezultata.” Na taj način se mogu izbjeći rizične situacije kao one u Samsungu te iskoristiti ogromni potencijal.

Želite razgovarati o individualiziranom generativnom AI-u? Javite se sada.

Foto krediti: EOS